Big Apple Softball League: New York City's LGBTQ+ Softball League

Season Results

2017 Award Party Results

Sep 20, 2017

Jay Brito Manager Award – Manager of the Expos, He was kind, treated all his players like they were his children, like family. This award is a thank you from the manager to the players.

Division Team Name
Dima Division Hornet Michael Goldman
Fitzpatrick Division
Mustangs Arturo Jiminez
Renegades Tim Charters
Rookies Stanley Isaacs
Rookies Joe Hosking
Rookies Anthony Giannoccora
Eagle Brendan McSherry
Panarace Division Sirens Kristen Constance
Sachs Division
Grizzlies Stephen Ianiere
Skyline’s Elites Chasity Tyson
Mousseau Division
Brewers Chrissy Guerrero
Brewers Elissa Davis
Baes of Glory Lisa Oliveri
B-Bombers Lynne Barnard
GO! Girls April Reed
Chix-w-Stix Melo Ruiz
Green-Batten Division
Dive Bar Sabrina Desormes
Hellcats Lisa Koenigsberg


John Henry Rew Most Improved Player Awardwhen John Henry joined the league he knew nothing about how to play softball. A total novice. Each season he got better until played in the top division – Dima Division. 

Division Team Name
Dima Division
Arsenal Remzi Cekovic
GYM Sports Bar Jeremy Lowe
Fusion Greg Lackowitz
Rookies Stanley Isaacs
Division Team Name
Fitzpatrick Division
Demons Trish Barber
Mustangs Orlando Castillo
Rookies Jason Danner
Eagle Alex Raducz
Division Team Name
Panarace Division
Stonewall Swingers Mike Speller
Ballbreakers Eric Rochman
Brewers Chrissy Guerrero
Division Team Name
Sachs Division
Grizzlies David Gomez
Jesters Jared Whertvine
Outlaws Kat McCauley
Skyline’s Elite Chasity Tyson
Comets Nick Herrera
Dive Bar Sabrina Desormes
Division Team Name
Mousseau Division
GO! Girls Kimberly Walters
Chix-w-Stix Ashley Comras
Division Team Name
Green-Batten Division
Hellcats Karolina Zdunczyk
Venom Catherine Chang
Dive Bar Stacy Chaet
Lady Heat Melissa Samara Kornhaber

Most Valuable Player – MVP

Division Team Name
Dima Division
Fusion Michael Cohen
Arsenal Douglas Warren
Hornet James Moore
Division Team Name
Fitzpatrick Division
Demons Joseph Patti
Mustangs Will Williams
Renegades Paul Baumbach
Eagle Chris Ahrens
Rookies Michael Thompson (Co-MVP)
Rookies Michael Castor (Co-MVP)
Division Team Name
Panarace Division
Sirens Ed Chiha (Co-MVP)
Sirens Michael Biorstad (Co-MVP)
Village Apothecary Wahoos Ron Rivera
Ballbreakers Ajay Aurora
Stonewall Swingers Dan Westervelt
Division Team Name
Sachs Division
Grizzlies Jonas Nolasco
Jesters Lynn O’Connor
Outlaws Grant Rowley
Skyline’s Elite Rudy Gostischa
Comets Jimmy Salazar
Division Team Name
Mousseau Division
Baes of Glory Daisy Reyes
B-Bombers Alex Branstetter
Chix-w-Stix Ginny Lentino
Division Team Name
Green Batten Division
Venom Elizabeth Roque
Dive Bar Suzette Breitbart
Lady Heat Wing Har
Hellcats Maggie Guardino

Matt Dzobia Spirit Awards

Matt passed away on March 1, 2014 of complications from acute myeloid leukemia.

The Sachs Division teams can nominate a TEAM or players from opposing teams that demonstrate an example of excellent sportsmanship and the spirit of the division and BASL.

Division Team Name
Sachs Division Jennifer Prunty

from Skyline’s Elite

    For displaying excellent sportsmanship in the spirit of the Sachs Division

John Panarace Commissioner AwardAward has been named after John Panarace, past commissioner. Under his leadership, BASL was able to grow to the league from 12 teams to 20 teams. As well as developing the internal board structure that governs the league.

 

Division Team Name
Mousseau Division GO! Girls Tarah Burns
Division Team Name
Panarace Division Village Apothecary Wahoos Michael D’Antonio
Division Team Name
Fitzpatrick Division Rookies Anthony Giannoccora

Hall of Fame Inductees

Division Team Name
Fitzpatrick Division Rookies Joseph Hosking
Dima Division Hornets Eric Wu

Stan Witt Pitching Awardhe pitched in the BASL until he was 88! Stan still lives in the east village and refuses to take the elevator. He lives on the 9th floor

Division Team Name
Dima Division Arsenal Scott Petritis (11 Wins)
Division Team Name
Fitzpatrick Division Mustangs Tommy Palumbo (10 Wins)
Division Team Name
Panarace Division Stonewall Swingers Bart Rosenberg (7 Wins)
Division Team Name
Sachs Division Comets Laurie Hintz (13 Wins)
Division Team Name
Mousseau Division Go! Girls Ana Mari de Quesada (16 Wins)
Division Team Name
Geen-BattenDivision Hellcats Katie Hummel (8 Wins)

Philip Ognibene Rookie Of The YearNicknamed “Roxy Eddie” he loved the night club Roxy and had a widows peak like Eddie Munster. He joined the league in 2001. Eddie would have been the Rookie of the Stonewall Division. 9-11 happened and Eddie was in the twin towers.

Division Team Name
Dima Division Hornet James Moore
Division Team Name
Fitzpatrick Division Renegades Greg Lewis
Division Team Name
Sachs Division Comets Roberto Aguiar
Division Team Name
Mousseau Division Go! Girls Jennifer Tylutki
Division Team Name
Green-Batten Division Hellcats Maggie Guardino

 

RBI Awards

Division Team Name RBI
Dima Division
Arsenal Jose Rivera RBI – 28
Fusion Randy Ovalle RBI – 27
Division Team Name RBI
Fitzpatrick Division Mustangs Will Williams RBI – 34
Division Team Name RBI
Panarace Division Stonewall Swingers Bill Furnaro RBI – 28
Division Team Name RBI
Sachs Division Grizzlies Jonas Nolasco RBI – 44
Division Team Name RBI
Mousseau Division GO! Girls Michele Hagerman RBI – 21

 

 


Homerun Awards

 

Division Team Name Homeruns
Dima Division Hornet James Moore Homeruns – 4
Division Team Name Homeruns
Fitzpatrick Division Mustangs Kenny Garces Homeruns – 6
Division Team Name Homeruns
Panarace Division Ballbreakers Sam Lehman Homeruns – 4
Division Team Name Homeruns
Sachs Division
Grizzlies Jonas Nolasco Homeruns – 5
Skyline’s Elite Manny Maldonado Homeruns – 5
Comets Michael Moronez Homeruns – 5
Division Team Name Homeruns
Mousseau Division Chix-w-Stix Maya Shoham Homeruns – 3

Batting Average Awards

Division Team Name Batting Average
Dima Division
Hornet James Moore
Batting Average – 0.600
GYM Sports Bar Sean O’Callaghan
Batting Average – 0.600
Division Team Name Batting Average
Fitzpatrick Division Eagle Chris Ahrens
Batting Average – 0.783
Division Team Name Batting Average
Panarace Division Stonewall Swingers Scott Batten
Batting Average – 0.756
Division Team Name Batting Average
Sachs Division Grizzlies Jonas Nolasco
Batting Average – 0.797
Division Team Name Batting Average
Mousseau Division GO! Girls Jamie Burns
Batting Average – 0.684

Triple Crown Award

Division Team Name Batting Average
Sachs Division Grizzlies Jonas Nolasco RBI: 44

BATTING AVGERAGE: 0.797

HR: 5


2nd Place

Division Team Notes
Dima Division Fusion 2nd Place Regular Season
Dima Division GYM Sports Bar 2nd Place Playoffs
Division Team Notes
Fitzpatrick Division Mustangs 2nd Place Regular Season
Division Team Notes
Panarace Division Stonewall Swingers 2nd Place Regular Season
Panarace Division Ty’s Ballbreakers 2nd Place Playoffs
Division Team Notes
Sachs Division Grizzlies 2nd Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Mousseau Division Chix-w-Stix 2nd Place Playoffs
Division Team Notes
Green-Batten Division Lady Heat 2nd Place Regular Season & Playoffs

 

1st Place Regular Season

Division Team Notes
Dima Division Arsenal 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Fitzpatrick Division Eagle 1st Place Regular Season
Fitzpatrick Division Mustangs 1st Place Playoffs
Division Team Notes
Panarace Division Sirens 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Sachs Division Comets 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Mousseau Division GO! Girls 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Green-Batten Division Hellcats 1st Place Regular Season & Playoffs


Check out some More Photos Here

Check out the Photos from the Photobooth here

Fall Ball Playoffs this Weekend (Saturday, November 5th)

Nov 1, 2016

Fall Ball are This Weekend!

Rules:

Playoff Rules:
  • 1 day – November 5th
  • 1 hour games
  • 1-1 with courtesy Foul
  • No new inning after 50 minutes
Championship Game Rules:
  • 0-0 count
  • 1.5 hour games
  • No new inning after 75 minutes
  • Game Scheduled at 12:15
  • “If”Game 1:45pm

Women’s Division Playoffs

Games Start at 9:00am (Last Possible Game Starting at 1:45)

  1. Dive Bombers
  2. Branded Saloon
  3. Bar 9
  4. Venom

Game 1: 9:00am Branded vs Bar 9 (Field #22)

Game 2: 9:00am Dive Bombers vs Venom (Field #25)

View the Complete Playoff Bracket for the Women’s Division

2016 BASL Fall League (Women's Division Playoffs)


Open Division Playoffs

Games start at 9:00am (Last Possible Game starting at 2:50)

  1. SOP
  2. Rookies
  3. Gym Sports Bar
  4. Jesters

2016 BASL Fall League (Open Coed Brackets)Playoffs for

2016 Spring Awards

Sep 27, 2016

Jay Brito Manager Award

kind, treated all his players like they were his children, like family. This award is a thank you from the manager to the players.

Dima Division

  • Arsenal, Antonio Guzman
  • Fusion, Henry Tieu
  • Hardware Hammers, Daryl Mannillo
  • Boxers Warriors, Scott Batten

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Christopher Siley
  • Mustangs, Ernest Watrous
  • Demons, Eddie Schatzle
  • Renegades, Scott Sullens
  • Rookies, Randy Price
  • Rookies, Michael Leslie
  • Rookies, Steven Herrick

Sachs Division

  • Grizzlies Sarah Arnold

Mousseau Division

  • Brewers Ann Marie Del Bello
  • Brewers Jess Rosin
  • Go! Girls Kristi Hinkelman
  • Bar 9 Liza Nunez

John Henry Rew Most Improved Player Award

when John Henry joined the league he knew nothing about how to play softball. Each season he got better until played in the top division.

Dima Division

  • Arsenal, Mirsad Cekovic
  • GYM Sports Bar, Charlie Bruno
  • Boxers Warriors, Brian Oper

Fitzpatrick Division

  • Cyclones Alex Raducz
  • Mustangs Derrick Flowers
  • Rookies Arnold Plotnick
  • Rookies Jasper Brown

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers, John Lingenfelter
  • Sirens, Atul Batra
  • Village Apothecary Wahoos, Douglas Galan
  • gatorz, Bryan Callahan

Sachs Division

  • Grizzlies Ralph Greco
  • Comets Nick Herrera
  • Skyline Elite Bob Hinnen
  • Jesters Justin Birdsong
  • Outlaws Guarav Shrivastav

Mousseau Division

  • Chix-w- Stix Maya Shoham
  • Go! Girls Kacie Schlussel

Green-Batten Division

  • Hellcats, Maria Mendoza
  • Lady Heat, Jenny Ortega
  • Scissor Sisters, Sheila Acosta
  • Venom, Valerie Jara
  • Dive Bar, Kelechi Anyanwu

Stan Witt Pitching Award

he pitched in the BASL until he was 88! Stan still lives in the east village and refuses to take the elevator. He lives on the 9th floor.

Dima Division

  • Boxers Warriors, Michael Brouse

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Lawrence Gershberg

Panarace Division

  • Stonewall Swingers, Bart Rosenberg

Mousseau Division

  • Chix-w- Stix, Ginny Lentino

 


Most Valuable Player – MVP

Dima Division

  • Arsenal, Adam Eisenberg
  • Fusion, Adam Johnson
  • GYM Sports Bar, Ben Clark
  • Boxers Warriors, Alex Mendoza
  • Hardware Hammers, Michael Goldman

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Jason Eaton
  • Mustangs, Sean O’Callaghan
  • Demons, Christopher Cofone
  • Renegades, Maki Onodera
  • Rookies, Michael Thompson
  • Rookies, Mason Scherzer

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers, Christopher Gorman
  • Sirens, Ed Chiha
  • Village Apothecary Wahoos, Harley Matthews
  • gatorz, Louis Sinatra
  • Stonewall Swingers, Dan Westervelt (Co-MVP)
  • Stonewall Swingers, Josh Stone (Co-MVP)

Sachs Division

  • Grizzlies, Scott McNabb
  • Comets, Adam Lazaro
  • Skyline Elite, Manny Maldonado
  • Jesters, Enrique Menendez
  • Outlaws, Cheryl Lynch

Mousseau Division

  • Chix-w- Stix, Tanya Barrios
  • Bar 9, Daisy Reyes
  • Bar 9, Katherine Christakos
  • B-Bombers, Mima Wellington

Green Batten Division

  • Hellcats, Katie Hummel
  • Lady Heat, Colleen Keifer
  • Lady Heat, Dawn Morris
  • Scissor Sisters, Cait Knoll
  • Venom, Nicole Chantharaj
  • Dive Bar, Casey Schumpert

Philip Ognibene Rookie Of The Year

Nicknamed “Roxy Eddie” he loved the night club Roxy and had a widows peak like Eddie Munster. He joined the league in 2001. Eddie would have been the Rookie of the Stonewall Division. 9-11 happened and Eddie was in the twin towers.

Dima Division

  • Arsenal, Robert Field

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Richard Melito

Panarace Division

  • Stonewall Swingers, William Furnaro

Mousseau Division

  • Go! Girls Erin Schaefer

Green-Batten Division

  • Dive Bar Casey Schumpert

Hall Fame Awards

 

Fitzpatrick Division

  • Rookies, Dave Lamont

RBI Awards

 

Dima Division

  • Boxers Warriors, Edgar Roman RBI – 33

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, John McEniry RBI – 30

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers, Christopher Gorman RBI – 38

Sachs Division

  • Grizzlies, Jonas Nolasco RBI – 32

Mousseau Division

  • Go! Girls, Jaime Burns RBI – 21

 


Homerun Awards

Dima Division

  • Boxers Warriors Ken Jarosz Homeruns – 6

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Justin Murty Homeruns – 6

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers Christopher Gorman Homeruns – 9

Sachs Division

  • Comets. Angel Lazaro Homeruns – 5

Mousseau Division

  • B-Bombers, Becky Peters Homeruns – 2

Batting Average Awards

Dima Division

  • Fusion, Angelo Santos Batting Average – 0.634

Fitzpatrick Division

  • Demons Larry Slater Batting Average – 0.718

Panarace Division

  • gatorz Louis Sinatra Batting Average – 0.767

Sachs Division Comets

  • Adam Lazaro Batting Average – 0.889

Mousseau Division

  • Go! Girls, Jamie Burns – 0.745

Matt Dzobia Sachs Division Spirit Award

Matt passed away on March 1, 2014 of complications from acute myeloid leukemia. The Sachs Division teams can nominate a TEAM or players from opposing teams that demonstrate an example of excellent sportsmanship and the spirit of the division and BASL.

Awards to the Outlaws,  For displaying excellent sportsmanship in the spirit of the Sachs Division


John Panarace Commissioner Awards

“Real leaders are ordinary people with extraordinary determination”

Panarace Division

  • Stonewall Swingers, Bart Rosenberg

Sachs Division

  • Jesters, Sammye Coker

 

Spring 2016 Results

Aug 6, 2016

Women’s Division

Mousseau Division

Regular Season Results

First Place Regular Season – Brewers

Play Off Results

2016 Mousseau Division

Chix-w-Stix 2016

First Place Playoffs & Second Place Regular Season 

Chix-w-Stix

13925418_10105204813793239_2591526878153587541_n

Second Place Playoffs

Go! Girls

Congrats on the Great Season!

Thank you go Division Rep Lauren McCabe for all of her hard work!


Green-Batten Division

Regular Season Results


Playoff Results:

Women's Green-Batten Results - Spring 2016

Hellcats Lady Heat Spring 2016 Playoffs

First Place Regular Season & Playoffs: Hellcats

Second Place Regular Season & Playoffs: Lady Heat

Scissor Sisters

The Scissor Sisters Finished Third Place

Dive Bar

Dive Bar Finished 4th Place in the Playoffs

Venom Finished 5th Place (Not Pictured)

Congrats on a Great Season!

Thank you Claire Allen for your hard work as Division Rep!


Open Division

Sachs Division

Regular Season Standings

Playoff Results

7.30 sachs playoffs (8)

First Place Regular Season & Playoffs

Grizzlies

11033393_974870185870309_1285765160389073904_n

Second Place Regular Season & Playoffs

Comets

13680315_10154293122125256_3261504333484403377_o

The Third Place Skyline Elite

13641037_10154421898937140_7108154600685983057_o

The Fourth Place Jesters

13920231_10154421900907140_1110257762005751193_o

The Fifth Place Outlaws

Congrats on the Great Season!

Thank you to Laurie Hintz for all of her hard work as division rep!


Panarace Division

Regular Season Standings


Fitzpatrick Division

Regular Season Standings

Playoffs Results

Fitzpatrick Results- Spring 2016

Cyclones 2016

First Place Regular Season & Playoffs : Cyclones

(Not Pictured)

Second Place Regular Season & Playoffs: Mustangs

Congrats on the Great Season!

Thanks to Tim Charters on all of his hard work as division rep!


Dima Division

Regular Season Results

 

Playoffs Results

13925679_10154441807357140_3279308587861526215_o

13938169_10154441806752140_7054724571478285278_o

First Place Regular Season & Playoffs

Arsenal

13880236_10154441807032140_7481449337360441352_n

Second Place Regular Season & Playoffs

Boxer Warriors

Congrats on the Season!

Thanks to Darryl Wesby for his hard work as division rep!

2015 Fall Season Results

Nov 8, 2015

Playoff Results:

11249627_10153748266667140_4320200283247971858_o

Women Division

 

1st Place • Branded Saloon-Go! Girls

12187838_10153748519302140_6560464299072638691_n
2nd Place • Majestic Thunder
3rd Place • Hit-n-Run

12234967_10153748371952140_5363615362348045247_n


Co-Ed Division

Co-ed Division 1
1st Place • GYM Sportsbar

12208361_10153748371967140_8353700818318225521_n
2nd Place • Sons ‘O Pitches

12219405_10153748372022140_7472061416789518564_n


Co-ed Division 2
1st Place • Rookies

12188920_10153748372047140_30058135984172021_n
2nd Place • Grizzlies/12 Steps

 12193820_10153748372092140_4783260331584537729_n

 Congratulations to all teams for a fun a successful Fall 2015 Season, look forward to seeing you all again next year!

 

2014 Fall Ball Results

Nov 8, 2014

 

2014 BASL Fall League: Season ended on 11/8.

9 Teams braved the 40 degree weather, field changes and tons of little leaguers at Randall’s Island.

Women’s Division:
1st Place: Majestic Thunder

10257534_10152843669987140_4851536809468648743_o
2nd Place: VenomCats (Venom/Hellcats Combo)

10505102_10152843670412140_5593457850468674128_o


Co-ed/Open Division:
1st Place: Sons O’ Pitches
2nd Place: Mustangs
3rd Place: Rookies

1399519_10152843670332140_7084726763398140017_o

1078777_10152843669922140_1463148034286096981_o

 10630658_10152843670447140_3789848758321557021_o

2014 Spring Results

Aug 16, 2014

Dima Division

Regular Season: 

1st Place: Mavericks

2nd Place: Eagle

Playoffs: 

1st Place: Mavericks

2nd Place: Eagle

1941472_10152634328537140_2283189845849864686_o (1)

 

RBI Leader

Remzi Cekovic, Arsenal, 17

 

Batting Average Title

Ganriel Kilburn, Arsenal, .613

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Pascual Garcia, Arsenal, 1 HR, 11 RBI, .538

Pitching Award (Stan Witt Award)

Ana Mari de Quesada, Go! Girls

 

Most Valuable Player

Gabriel Killburn, Arsenal

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Gabriel Killburn, Arsenal


Fitzpatrick Division

Regular Season: 

1st Place: Cyclones

2nd Place: Fusion

Playoffs: 

1st Place: Fusion

2nd Place: Rebels

10499462_10152634305092140_6840094505981512912_o

Homerun Leader

Alex Robin, Mustangs, 8

 

RBI Leader

Alex Robin, Mustangs, 33

 

Batting Average Title

Randy Ovalle, Fusion, .875

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

George Kiu, Rebels

 

Pitching Award (Stan Witt Award)

Krashawn Lee, Mustangs, 14 Wins

 

Most Valuable Player

Jason Vargas, Cyclones

Jasmes Parent, Fusion

Krashawn Lee, Mustangs

Bill Karim, Rebels

Jeffrey S. Miller, Demons

Peter Cocheo, Renegades

Alex Andres, Rams

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Noel Espinal, Cyclones

Andrew Gandy, Fusion

Michael Borhi, Mustangs

Derek Petti, Demons

Michael Castro, Renegades

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Vijay Desai, Cyclones

David Shaffer, Fusion

Keyama Cherry, Mustangs

Michael Lesli, Rebels

Brian Cruger, Demons

 


Rainbow Division

Regular Season: 

1st Place: Ballbreakers

2nd Place: Sirens

Playoffs: 

1st Place: Ballbreakers

2nd Place: gatorz

10506660_10152649555327140_7775124889207698728_o

Homerun Leader

Aaron Santis, Sirens, 5

 

RBI Leader

Tim Lin, Sirens, 40

Kourtney Howell, Sirens, 16

 

Batting Average Title

Sean O’Callaghan, gatorz, .704
Katy Mess, Swingers, .625

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

John Cronan, Sirens

 

 

Most Valuable Player

Ajay Aurora, Ballbreakers

John Cronan, Sirens

Sean O’Callaghan, gatorz

Tommy Palumbo, Noreasters

Lenny Irgang, Swingers

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Peter Willis, Ballbreakers

Kyle Constance, Sirens

Steven Terrazza, gatorz

Guillermo Diaz, Noreasters

Nicholas Herrera, Hot Shots

Angela Beight, Hot Shots

Manager Awards (Jay Brito Award)

Peter DeSourza, Sirens

Darcie Kozlowski, Swingers



Sachs Division

Regular Season: 

1st Place: Comets

2nd Place: Grizzlies

Playoffs: 

1st Place: Comets

2nd Place: Grizzlies

10386904_10152649540327140_4439590604301363150_o

Homerun Leader

Bryan Maguire, Grizzlies, 7

Sarah Arnold, Grizzlies, 1

 

RBI Leader

Bryan Maguire, Grizzlies, 47

Molley Lenore, Gridirons, 12

 

Batting Average Title

Jonas Nolasco, Grizzlies, .843
Sarah Arnold, Grizzlies, .600

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Adams Lazaro, Comets

Stephanie Stefanick, Jesters

 

Pitching Award (Stan Witt Award)

Mike Pinelli, Gridirons, 9 Wins

Laurie Hintz, Comets, 14 Wins

 

Most Valuable Player

Adams Lazario, Comets

Patrick Padgen, Grizzlies

Robert Sprecher, Jesters

Paige Ponzeka, Rockstars

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Vicente Perez, Comets

Jocardo Ralston, Grizzlies

Andrew Flatgard, Rockstars

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Scott McNabb, Grizzlies

Alex Harris, Jesters

Steve Meroz, Jesters

 

Matt Dzobia Spirit Award 

Matt Dzobia Award

Matt passed away on March 1, 2014 of complications from acute myeloid leukemia. He was known for his sharp wit, friendly nature and engaging conversation. He was passionate about politics, the arts, and his adopted city of New York. He enjoyed traveling across the globe and made friends everywhere he went. The award should be given to a player that embodies the spirit of the Sachs Division, which is friendly competition but most importantly…having fun.

Sarah Arnold, Grizzlies

 


Women’s Competitive Division

Regular Season: 

1st Place: Beavers

2nd Place: Chix-w-Stix

Playoffs: 

1st Place: Go! Girls

2nd Place: Beavers

10496048_10152634292642140_4930928097952083071_o

Homerun Leader

Paige DeMarco, Chix-w-Stix, 3

Kristi Womack, Beavers, 3

 

RBI Leader

Kristi Womack, Beavers, 34

 

Batting Average Title

Trish Orellana, Beavers, .848

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

 

Tiffany Caban, Beavers

Pitching Award (Stan Witt Award)

Jamie Calantropio, Beavers, 11-5 Record

Ana Mari de Quesada, Go! Girls, 11-5 Record

 

Most Valuable Player

Jamie Calantropio, Beavers

Liz Marquez, Chix-w-Stix

Acrivi Coromelas, Go! Girls

Kelsey Wolfe, B-Bombers

Christina DiCerbo, Brewers

AnnMarie DelBello, Brewers

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Trish Orellana, Beavers

Paige DeMarco, Chix-w-Stix

Courtney Lubbe, B-Bombers

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Keisha Hall, Go! Girls


Women’s Recreational Division

Regular Season: 

1st Place: Fusion La Femme

2nd Place: Lady Heat

Playoffs: 

1st Place: Fusion La Femme

2nd Place: Lady Heat

10547774_10152649531227140_3045137085087770703_o

Homerun Leader

Nicole Becket, Fusion La Femme, 3

Sulay Ricardo, Fusion La Femme, 3

 

RBI Leader

Nicole Becket, Fusion La Femme, 36

 

Batting Average Title

Sulay Ricardo, Fusion La Femme, .794

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Sulay Ricardo, Fusion La Femme

Pitching Award (Stan Witt Award)

 

Enid Rivera, Fusion La Femme, 8-2

 

Most Valuable Player

Sulay Ricardo, Fusion La Femme

Mitzi Lee, Lady Heat

Erin Riley, Lady Heat

Mariela Echavarria, Hellcats

Tara Harvey, Venom

Amalia Quintanilla, Dive Bar

Judy Kozodoy, All The Way Mae’s

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Rose San Padro, Fusion La Femme

Marla McReynolds, Hellcats

Gwen Dobson, Venom

Mariel Reiter, Dive Bar

Katrina Council, All The Way Mae’s

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Michelle Pacheco, Lady Heat

Colleen Keifer, Lady Heat

2014 Spring Season Results

Aug 15, 2014

Dima Division

Congrats to the Mavericks and Eagle for finishing 1st and 2nd Place in the Play offs and regular season.

1941472_10152634328537140_2283189845849864686_o (1)


 

Fitzpatrick Division

Congrats to the Fusion and Rebels for finishing 1st and 2nd Place in the Play offs. And Cyclones and Fusion for finishing 1st and 2nd Place in the regular season.

10499462_10152634305092140_6840094505981512912_o

Stonewall Division


 

Rainbow Division

Congrats to Ballbreakers for 1st Place in the play offs and regular season. The Sirens for finishing 2nd Place in the regular season. The gatorz for finishing 2nd Place in the play offs.

10506660_10152649555327140_7775124889207698728_o


 

Sachs Division

Congrats to the Comets and Grizzlies for finishing 1st and 2nd Place in the play offs and regular season.

10386904_10152649540327140_4439590604301363150_o


Women’s Competitive Division

Congrats to the Go! Girls and Beavers for finishing 1st and 2nd Place in the Play offs. And Beavers and Chix-w-Stix for finishing 1st and 2nd Place in the regular season.

10496048_10152634292642140_4930928097952083071_o


 

Women’s Recreational Division

Congrats to Fushion La Femme for 1st Place in the playoffs and regular season. The Lady Heat for a second place finish in both the regular season and playoffs.

10547774_10152649531227140_3045137085087770703_o

2014 All-Star Game

Aug 8, 2014
Fitzpatrick All-Stars

Fitzpatrick All-Stars

Over 50 Silver Stars

Over 50 Silver Stars

2013 Spring Results

Aug 8, 2013

Women’s Competitive

Team Wins Losses Ties Win % Runs Scored Runs Allowed Games Behind
Chix-w-Stix 12 4 8 0.667 153 101 0
Go! Girls 12 5 5 0.659 149 110 0
B-Bombers 8 6 8 0.545 109 116 3
Beavers 8 7 5 0.525 139 103 3
Silent Assassins 7 10 3 0.425 147 158 5
Brewers 1 16 3 0.125 66 175 11

Regular Season:

1st Place: Chix With Stix
2nd Place: Go! Girls

Playoffs:

1st Place: Go! Girls
2nd Place: Beavers

1084569_10200455178676011_1122896034_o

Homerun Leader

Lynsey Tucker, Beavers, 4

 

RBI Leader

Tina Veguilla, Chix-w-Stix, 39

 

Batting Average Title

Jamie Burns, Go! Girls, .720

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Hutch, B-Bombers, .651, 20 RBIs

 

Pitching Award (Stan Witt Award)

Ana Mari de Quesada, Go! Girls

 

Most Valuable Player

 

Hutch, B-Bombers

Trish Orella (Defensive), Beavers

Lynsey Tucker (Offensive), Beavers

Gillian Miley, Brewers

Gianna Lopreato, Chix-w-Stix

Jamie Burns, Go! Girls

Margaret Lewis, Go! Girls

Nilba Hidalgo, Silent Assassins

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Easy E, B-Bombers

Suzie Eckhart, Brewers

Liz Marquez, Chix-w-Stix

Chrystal Sanchez, Silent Assassins

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Acrivi Coromelas, Go! Girls

 


 

Women’s Recreational Division

Team Wins Losses Ties Win % Runs Scored Runs Allowed Games Behind
Fusion La Femme 16 3 1 0.825 188 83 0
Venom 9 8 5 0.523 134 142 6
Lady Heat 10 9 3 0.523 106 111 6
Hellcats 9 9 2 0.5 151 108 6
All The Way Mae’s 6 13 0 0.316 108 157 10
Dive Bar 5 14 1 0.275 89 182 11

Regular Season
1st Place: Fusion La Femme
2nd Place: Lady Heat

Play-offs
1st Place: Hellcats
2nd Place: All The Way Mae’s

1098107_10151796859892140_1060034182_n

Homerun Leader

Victoria Scroggins, Venom, 1

 

RBI Leader

Claire Allen, Venom, 19

 

Batting Average Title

Madeline Llonas, Venom, .678 

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Shayla Fields, Venom

 

Pitching Award (Stan Witt Award)

Enid Rivera, Fusion La Femme, 15-1-1

 

Most Valuable Player

Talia Faison, All The Way Mae’s

Nicole Barth, Dive Bar

Katie Ann Wrynn, Fusion La Femme

Kristen Bakalar, Hellcats

Katie Hummel, Hellcats

Wing S. Har, Lady Heat

Samara Kornhaber, Lady Heat

Maryann Cordani, Venom

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Angela Aybar, All The Way Mae’s

Suzette Breitbart, Dive Bar

Rose San Pedro, Fusion La Femme

Karolina Zdunczyk, Hellcats

Leslie Mercado, Lady Heat

Stacy Chaet, Venom

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Teanna Libby, All The Way Mae’s

Lyn San Pedro, Fusion La Femme

Joey Rivera, Fusion La Femme

Linda Terillo, Lady Heat

Lauren Turbowitz, Lady Heat

Lily Nguyen, Lady Heat

Jennifer Perrotta, Lady Heat

 


 

Dima Division

Team Wins Losses Ties Win % Runs Scored Runs Allowed Games Behind
Wings 12 4 5 0.69 162 102 0
Mavericks 13 5 4 0.682 232 140 0
Bandits 9 8 2 0.526 139 105 3
Warriors 9 8 3 0.525 185 191 3
Eagle 6 11 3 0.375 119 194 6
Titans 2 15 3 0.175 124 229 10

Regular Season
1st Place: Wings
2nd Place: Mavericks

Play-offs
1st Place: Wings
2nd Place: Warriors

1094029_10151809519122140_1772350492_o

Homerun Leader

Jose Rivera, Wings, 8

Mike Ostervich, Eagle, 8

RBI Leader

Eric Qu, Mavericks, 31

Batting Title

Brian Handell, Mavericks, .765

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Hunter O’Brien, Titans

Pitching Award (Stan Witt Award)

Marcelo Soriano, Mavericks

Most Valuable Player

Brian Godoy, Bandits

Adam Sobol, Eagle

Mavericks, Brian Handell

Jason Eaton, Titans

Edgar Roman, Warriors

Craig Morrison, Warrors

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

John Olesky, Bandits

Corey Lerner, Eagle

Manager Awards (Jay Brito Award)

Joe Hom, Bandits

Martin Green, Titans


 Stonewall Division

Team Wins Losses Ties Win % Runs Scored Runs Allowed Games Behind
Arsenal 17 6 0 0.739 303 189 0
Fusion 13 9 1 0.587 228 205 3
Cyclones 10 13 0 0.435 197 205 7
Diablitos 4 18 0 0.182 128 230 12
Regular Season
1st Place: Arsenal
2nd Place: Fusion
Play-offs
1st Place: Arsenal
2nd Place: Cyclones
547482_10151794435502140_434434715_n

Homerun Leader

Remzi Cekovic, Arsenal, 5

Ken Garces, Cyclones, 5

 

RBI Leader

Remzi Cekovic, Arsenal, 34

 

Batting Average Title

Remzi Cekovic, Arsenal, .691

 

Triple Crown Award (HR, RBI, Batting Average)

Remzi Cekovi, Arsenal

 

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Mirsad Cekovic, Arsenal

 

Pitching Award (Stan Witt Award)

Scott Petritis, Arsenal, 11-3

 

Most Valuable Player

 

Remzi Cekovic, Arsenal

Carmelo Vasquez, Fusion

John J. McEniry, Cyclones

Francisco Sierra, Diablitos

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Mihad Cekovic, Arsenal

Vincent Argiro, Cyclones

Jonathan Benzan, Diablitos

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Andrew Gandy, Fusion

Kyong Vasquez, Fusion

Patrick Bocco, Cyclones


Fitzpatrick Division

Team Wins Losses Ties Win % Runs Scored Runs Allowed Games Behind
Empires 14 5 0 0.737 219 154 0
Renegades 10 6 0 0.625 153 104 2
Rebels 11 8 0 0.579 175 153 3
Rookies 10 9 0 0.526 126 162 4
Demons 5 10 1 0.344 139 184 7
Rams 5 15 0 0.25 159 216 9

Regular Season
1st Place: Empires
2nd Place: Renegades

Play-offs
1st Place: Rams
2nd Place: Rookies

1047070_10200574672463281_292831497_o

Homerun Leader

Scott Sullens, Homerun, Renegades, 8

RBI Leader

Mike Cohen, Rams, 28

Batting Average Title

Raymond Powers, Demons, .636

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Chris Callahan, Rams

Pitching Award (Stan Witt Award)

Russell Terry, Renegades

Most Valuable Player

Raymond Powers, Demons

Ben Clark, Empires

Gary Shackleford, Rams

Heath Augstuover, Rebels

Scott Sullens, Renegades

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Orlando Castillo, Rebels

Manager Awards (Jay Brito Award)

Warren Klein, Empires

Gustavo Garcia, Rams

Anthony Giannoccorra, Rebels

Anais Sullens, Renegades


 

Rainbow Division

Team Wins Losses Ties Win % Runs Scored Runs Allowed Games Behind
Noreasters 13 3 4 0.75 233 130 0
Swingers 13 5 2 0.7 184 156 1
Ballbreakers 13 7 2 0.636 232 197 2
gatorz 11 8 3 0.568 241 187 3
Sirens 7 11 2 0.4 219 197 7
Spitfire 6 14 0 0.3 125 215 9
Hot Shots 2 17 1 0.125 82 259 12

Regular Season
1st Place: Noreasters
2nd Place: Swingers

Play-offs
1st Place: Sirens
2nd Place: Ballbreakers

1157452_10151812447012140_1219146458_n

Homerun Leader

Sean O’Callaghan, gatorz, 9

 

RBI Leader

Geroge Lovell, Ballbreakers, 46

Katy Mess, Swingers, 18

 

Batting Average Title

Ernan Bueno, Spitfire, .761

Jessica Albers, Hot Shots, .667

 

 

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Randy Williams, Swingers

 

Pitching Award (Stan Witt Award)

Dan Rosano, Ballbreakers

 

Most Valuable Player

 

Derek Musso, Ballbreakers

Rob Compitello, gatorz

Tommy James, Hot Shots

Ting Huang, Sirens

Randi Irwin, Spitfire

Liz Kenney, Swingers

Mile Speller, Swingers

 

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Ajay Aurora, Ballbreakers

Marek Mroz, gatorz

Mike Casey, Hot Shots

Brian Allen, Noreasters

Sara Sheehan, Sirens

Jennifer Prunty, Spitfire

 

Manager Awards (Jay Brito Award)

Daniel Carreon, Ballbreakers

Ed Chiha, Hot Shots

Noreasters, Brian Cruger

Rudy Gostischa, Spitfire

Rolanda Dickerson, Spitfire

 

 


Sachs Division

Team Wins Losses Ties Win % Runs Scored Runs Allowed Games Behind
Grizzlies 16 4 2 0.773 259 120 0
Jesters 15 5 0 0.75 198 89 1
Comets 12 8 0 0.6 159 142 4
Bashers 5 15 2 0.273 118 234 11
A-Team 2 18 4 0.167 77 226 14

Regular Season
1st Place: Grizzlies
2nd Place: Jesters

Play-offs
1st Place: Jesters
2nd Place: Grizzlies

970706_10151796873847140_633525925_n (1)

Homerun Leader

Bryan Maguire, Grizzlies 9

Jean  Chiang, Jesters, 1

 

RBI Leader

Bryan Maguire, Grizzlies, 37

Jean Chiang, Jesters, 11
Batting Average Title

Christopher Siley, Grizzlies, .804

Lisa Padla, Jesters, .567

 

 

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

David Uribe, Jesters

 

Most Valuable Player

Scott McNabb, A-Team

Nick Costa, Bashers

Hasan Karim, Comets

Bryan Maguire, Grizzlies

David Uribe, Jesters

 

Most Improved Player

Dustin Presley, A-Team

Rick Cratty, Bashers

Sylvia Senzatimore, Comets

Brian Sweeney, Grizzlies

Jeanmarie Ramirez, Jesters