Big Apple Softball League: New York City's LGBTQ+ Softball League

Season Results and Award Winners

2017 Award Party Results

Jay Brito Manager Award – Manager of the Expos, He was kind, treated all his players like they were his children, like family. This award is a thank you from the manager to the players.

Division Team Name
Dima Division Hornet Michael Goldman
Fitzpatrick Division
Mustangs Arturo Jiminez
Renegades Tim Charters
Rookies Stanley Isaacs
Rookies Joe Hosking
Rookies Anthony Giannoccora
Eagle Brendan McSherry
Panarace Division Sirens Kristen Constance
Sachs Division
Grizzlies Stephen Ianiere
Skyline’s Elites Chasity Tyson
Mousseau Division
Brewers Chrissy Guerrero
Brewers Elissa Davis
Baes of Glory Lisa Oliveri
B-Bombers Lynne Barnard
GO! Girls April Reed
Chix-w-Stix Melo Ruiz
Green-Batten Division
Dive Bar Sabrina Desormes
Hellcats Lisa Koenigsberg


John Henry Rew Most Improved Player Awardwhen John Henry joined the league he knew nothing about how to play softball. A total novice. Each season he got better until played in the top division – Dima Division. 

Division Team Name
Dima Division
Arsenal Remzi Cekovic
GYM Sports Bar Jeremy Lowe
Fusion Greg Lackowitz
Rookies Stanley Isaacs
Division Team Name
Fitzpatrick Division
Demons Trish Barber
Mustangs Orlando Castillo
Rookies Jason Danner
Eagle Alex Raducz
Division Team Name
Panarace Division
Stonewall Swingers Mike Speller
Ballbreakers Eric Rochman
Brewers Chrissy Guerrero
Division Team Name
Sachs Division
Grizzlies David Gomez
Jesters Jared Whertvine
Outlaws Kat McCauley
Skyline’s Elite Chasity Tyson
Comets Nick Herrera
Dive Bar Sabrina Desormes
Division Team Name
Mousseau Division
GO! Girls Kimberly Walters
Chix-w-Stix Ashley Comras
Division Team Name
Green-Batten Division
Hellcats Karolina Zdunczyk
Venom Catherine Chang
Dive Bar Stacy Chaet
Lady Heat Melissa Samara Kornhaber

Most Valuable Player – MVP

Division Team Name
Dima Division
Fusion Michael Cohen
Arsenal Douglas Warren
Hornet James Moore
Division Team Name
Fitzpatrick Division
Demons Joseph Patti
Mustangs Will Williams
Renegades Paul Baumbach
Eagle Chris Ahrens
Rookies Michael Thompson (Co-MVP)
Rookies Michael Castor (Co-MVP)
Division Team Name
Panarace Division
Sirens Ed Chiha (Co-MVP)
Sirens Michael Biorstad (Co-MVP)
Village Apothecary Wahoos Ron Rivera
Ballbreakers Ajay Aurora
Stonewall Swingers Dan Westervelt
Division Team Name
Sachs Division
Grizzlies Jonas Nolasco
Jesters Lynn O’Connor
Outlaws Grant Rowley
Skyline’s Elite Rudy Gostischa
Comets Jimmy Salazar
Division Team Name
Mousseau Division
Baes of Glory Daisy Reyes
B-Bombers Alex Branstetter
Chix-w-Stix Ginny Lentino
Division Team Name
Green Batten Division
Venom Elizabeth Roque
Dive Bar Suzette Breitbart
Lady Heat Wing Har
Hellcats Maggie Guardino

Matt Dzobia Spirit Awards

Matt passed away on March 1, 2014 of complications from acute myeloid leukemia.

The Sachs Division teams can nominate a TEAM or players from opposing teams that demonstrate an example of excellent sportsmanship and the spirit of the division and BASL.

Division Team Name
Sachs Division Jennifer Prunty

from Skyline’s Elite

    For displaying excellent sportsmanship in the spirit of the Sachs Division

John Panarace Commissioner AwardAward has been named after John Panarace, past commissioner. Under his leadership, BASL was able to grow to the league from 12 teams to 20 teams. As well as developing the internal board structure that governs the league.

 

Division Team Name
Mousseau Division GO! Girls Tarah Burns
Division Team Name
Panarace Division Village Apothecary Wahoos Michael D’Antonio
Division Team Name
Fitzpatrick Division Rookies Anthony Giannoccora

Hall of Fame Inductees

Division Team Name
Fitzpatrick Division Rookies Joseph Hosking
Dima Division Hornets Eric Wu

Stan Witt Pitching Awardhe pitched in the BASL until he was 88! Stan still lives in the east village and refuses to take the elevator. He lives on the 9th floor

Division Team Name
Dima Division Arsenal Scott Petritis (11 Wins)
Division Team Name
Fitzpatrick Division Mustangs Tommy Palumbo (10 Wins)
Division Team Name
Panarace Division Stonewall Swingers Bart Rosenberg (7 Wins)
Division Team Name
Sachs Division Comets Laurie Hintz (13 Wins)
Division Team Name
Mousseau Division Go! Girls Ana Mari de Quesada (16 Wins)
Division Team Name
Geen-BattenDivision Hellcats Katie Hummel (8 Wins)

Philip Ognibene Rookie Of The YearNicknamed “Roxy Eddie” he loved the night club Roxy and had a widows peak like Eddie Munster. He joined the league in 2001. Eddie would have been the Rookie of the Stonewall Division. 9-11 happened and Eddie was in the twin towers.

Division Team Name
Dima Division Hornet James Moore
Division Team Name
Fitzpatrick Division Renegades Greg Lewis
Division Team Name
Sachs Division Comets Roberto Aguiar
Division Team Name
Mousseau Division Go! Girls Jennifer Tylutki
Division Team Name
Green-Batten Division Hellcats Maggie Guardino

 

RBI Awards

Division Team Name RBI
Dima Division
Arsenal Jose Rivera RBI – 28
Fusion Randy Ovalle RBI – 27
Division Team Name RBI
Fitzpatrick Division Mustangs Will Williams RBI – 34
Division Team Name RBI
Panarace Division Stonewall Swingers Bill Furnaro RBI – 28
Division Team Name RBI
Sachs Division Grizzlies Jonas Nolasco RBI – 44
Division Team Name RBI
Mousseau Division GO! Girls Michele Hagerman RBI – 21

 

 


Homerun Awards

 

Division Team Name Homeruns
Dima Division Hornet James Moore Homeruns – 4
Division Team Name Homeruns
Fitzpatrick Division Mustangs Kenny Garces Homeruns – 6
Division Team Name Homeruns
Panarace Division Ballbreakers Sam Lehman Homeruns – 4
Division Team Name Homeruns
Sachs Division
Grizzlies Jonas Nolasco Homeruns – 5
Skyline’s Elite Manny Maldonado Homeruns – 5
Comets Michael Moronez Homeruns – 5
Division Team Name Homeruns
Mousseau Division Chix-w-Stix Maya Shoham Homeruns – 3

Batting Average Awards

Division Team Name Batting Average
Dima Division
Hornet James Moore
Batting Average – 0.600
GYM Sports Bar Sean O’Callaghan
Batting Average – 0.600
Division Team Name Batting Average
Fitzpatrick Division Eagle Chris Ahrens
Batting Average – 0.783
Division Team Name Batting Average
Panarace Division Stonewall Swingers Scott Batten
Batting Average – 0.756
Division Team Name Batting Average
Sachs Division Grizzlies Jonas Nolasco
Batting Average – 0.797
Division Team Name Batting Average
Mousseau Division GO! Girls Jamie Burns
Batting Average – 0.684

Triple Crown Award

Division Team Name Batting Average
Sachs Division Grizzlies Jonas Nolasco RBI: 44

BATTING AVGERAGE: 0.797

HR: 5


2nd Place

Division Team Notes
Dima Division Fusion 2nd Place Regular Season
Dima Division GYM Sports Bar 2nd Place Playoffs
Division Team Notes
Fitzpatrick Division Mustangs 2nd Place Regular Season
Division Team Notes
Panarace Division Stonewall Swingers 2nd Place Regular Season
Panarace Division Ty’s Ballbreakers 2nd Place Playoffs
Division Team Notes
Sachs Division Grizzlies 2nd Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Mousseau Division Chix-w-Stix 2nd Place Playoffs
Division Team Notes
Green-Batten Division Lady Heat 2nd Place Regular Season & Playoffs

 

1st Place Regular Season

Division Team Notes
Dima Division Arsenal 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Fitzpatrick Division Eagle 1st Place Regular Season
Fitzpatrick Division Mustangs 1st Place Playoffs
Division Team Notes
Panarace Division Sirens 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Sachs Division Comets 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Mousseau Division GO! Girls 1st Place Regular Season & Playoffs
Division Team Notes
Green-Batten Division Hellcats 1st Place Regular Season & Playoffs


Check out some More Photos Here

Check out the Photos from the Photobooth here

View Page

Fall Ball Playoffs this Weekend (Saturday, November 5th)

Fall Ball are This Weekend!

Rules:

Playoff Rules:
  • 1 day – November 5th
  • 1 hour games
  • 1-1 with courtesy Foul
  • No new inning after 50 minutes
Championship Game Rules:
  • 0-0 count
  • 1.5 hour games
  • No new inning after 75 minutes
  • Game Scheduled at 12:15
  • “If”Game 1:45pm

Women’s Division Playoffs

Games Start at 9:00am (Last Possible Game Starting at 1:45)

  1. Dive Bombers
  2. Branded Saloon
  3. Bar 9
  4. Venom

Game 1: 9:00am Branded vs Bar 9 (Field #22)

Game 2: 9:00am Dive Bombers vs Venom (Field #25)

View the Complete Playoff Bracket for the Women’s Division

2016 BASL Fall League (Women's Division Playoffs)


Open Division Playoffs

Games start at 9:00am (Last Possible Game starting at 2:50)

  1. SOP
  2. Rookies
  3. Gym Sports Bar
  4. Jesters

2016 BASL Fall League (Open Coed Brackets)Playoffs for

View Page

2016 Spring Awards

Jay Brito Manager Award

kind, treated all his players like they were his children, like family. This award is a thank you from the manager to the players.

Dima Division

  • Arsenal, Antonio Guzman
  • Fusion, Henry Tieu
  • Hardware Hammers, Daryl Mannillo
  • Boxers Warriors, Scott Batten

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Christopher Siley
  • Mustangs, Ernest Watrous
  • Demons, Eddie Schatzle
  • Renegades, Scott Sullens
  • Rookies, Randy Price
  • Rookies, Michael Leslie
  • Rookies, Steven Herrick

Sachs Division

  • Grizzlies Sarah Arnold

Mousseau Division

  • Brewers Ann Marie Del Bello
  • Brewers Jess Rosin
  • Go! Girls Kristi Hinkelman
  • Bar 9 Liza Nunez

John Henry Rew Most Improved Player Award

when John Henry joined the league he knew nothing about how to play softball. Each season he got better until played in the top division.

Dima Division

  • Arsenal, Mirsad Cekovic
  • GYM Sports Bar, Charlie Bruno
  • Boxers Warriors, Brian Oper

Fitzpatrick Division

  • Cyclones Alex Raducz
  • Mustangs Derrick Flowers
  • Rookies Arnold Plotnick
  • Rookies Jasper Brown

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers, John Lingenfelter
  • Sirens, Atul Batra
  • Village Apothecary Wahoos, Douglas Galan
  • gatorz, Bryan Callahan

Sachs Division

  • Grizzlies Ralph Greco
  • Comets Nick Herrera
  • Skyline Elite Bob Hinnen
  • Jesters Justin Birdsong
  • Outlaws Guarav Shrivastav

Mousseau Division

  • Chix-w- Stix Maya Shoham
  • Go! Girls Kacie Schlussel

Green-Batten Division

  • Hellcats, Maria Mendoza
  • Lady Heat, Jenny Ortega
  • Scissor Sisters, Sheila Acosta
  • Venom, Valerie Jara
  • Dive Bar, Kelechi Anyanwu

Stan Witt Pitching Award

he pitched in the BASL until he was 88! Stan still lives in the east village and refuses to take the elevator. He lives on the 9th floor.

Dima Division

  • Boxers Warriors, Michael Brouse

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Lawrence Gershberg

Panarace Division

  • Stonewall Swingers, Bart Rosenberg

Mousseau Division

  • Chix-w- Stix, Ginny Lentino

 


Most Valuable Player – MVP

Dima Division

  • Arsenal, Adam Eisenberg
  • Fusion, Adam Johnson
  • GYM Sports Bar, Ben Clark
  • Boxers Warriors, Alex Mendoza
  • Hardware Hammers, Michael Goldman

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Jason Eaton
  • Mustangs, Sean O’Callaghan
  • Demons, Christopher Cofone
  • Renegades, Maki Onodera
  • Rookies, Michael Thompson
  • Rookies, Mason Scherzer

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers, Christopher Gorman
  • Sirens, Ed Chiha
  • Village Apothecary Wahoos, Harley Matthews
  • gatorz, Louis Sinatra
  • Stonewall Swingers, Dan Westervelt (Co-MVP)
  • Stonewall Swingers, Josh Stone (Co-MVP)

Sachs Division

  • Grizzlies, Scott McNabb
  • Comets, Adam Lazaro
  • Skyline Elite, Manny Maldonado
  • Jesters, Enrique Menendez
  • Outlaws, Cheryl Lynch

Mousseau Division

  • Chix-w- Stix, Tanya Barrios
  • Bar 9, Daisy Reyes
  • Bar 9, Katherine Christakos
  • B-Bombers, Mima Wellington

Green Batten Division

  • Hellcats, Katie Hummel
  • Lady Heat, Colleen Keifer
  • Lady Heat, Dawn Morris
  • Scissor Sisters, Cait Knoll
  • Venom, Nicole Chantharaj
  • Dive Bar, Casey Schumpert

Philip Ognibene Rookie Of The Year

Nicknamed “Roxy Eddie” he loved the night club Roxy and had a widows peak like Eddie Munster. He joined the league in 2001. Eddie would have been the Rookie of the Stonewall Division. 9-11 happened and Eddie was in the twin towers.

Dima Division

  • Arsenal, Robert Field

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Richard Melito

Panarace Division

  • Stonewall Swingers, William Furnaro

Mousseau Division

  • Go! Girls Erin Schaefer

Green-Batten Division

  • Dive Bar Casey Schumpert

Hall Fame Awards

 

Fitzpatrick Division

  • Rookies, Dave Lamont

RBI Awards

 

Dima Division

  • Boxers Warriors, Edgar Roman RBI – 33

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, John McEniry RBI – 30

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers, Christopher Gorman RBI – 38

Sachs Division

  • Grizzlies, Jonas Nolasco RBI – 32

Mousseau Division

  • Go! Girls, Jaime Burns RBI – 21

 


Homerun Awards

Dima Division

  • Boxers Warriors Ken Jarosz Homeruns – 6

Fitzpatrick Division

  • Cyclones, Justin Murty Homeruns – 6

Panarace Division

  • Ty’s Ballbreakers Christopher Gorman Homeruns – 9

Sachs Division

  • Comets. Angel Lazaro Homeruns – 5

Mousseau Division

  • B-Bombers, Becky Peters Homeruns – 2

Batting Average Awards

Dima Division

  • Fusion, Angelo Santos Batting Average – 0.634

Fitzpatrick Division

  • Demons Larry Slater Batting Average – 0.718

Panarace Division

  • gatorz Louis Sinatra Batting Average – 0.767

Sachs Division Comets

  • Adam Lazaro Batting Average – 0.889

Mousseau Division

  • Go! Girls, Jamie Burns – 0.745

Matt Dzobia Sachs Division Spirit Award

Matt passed away on March 1, 2014 of complications from acute myeloid leukemia. The Sachs Division teams can nominate a TEAM or players from opposing teams that demonstrate an example of excellent sportsmanship and the spirit of the division and BASL.

Awards to the Outlaws,  For displaying excellent sportsmanship in the spirit of the Sachs Division


John Panarace Commissioner Awards

“Real leaders are ordinary people with extraordinary determination”

Panarace Division

  • Stonewall Swingers, Bart Rosenberg

Sachs Division

  • Jesters, Sammye Coker

 

View Page

Spring 2016 Results

Women’s Division

Mousseau Division

Regular Season Results

First Place Regular Season – Brewers

Play Off Results

2016 Mousseau Division

Chix-w-Stix 2016

First Place Playoffs & Second Place Regular Season 

Chix-w-Stix

13925418_10105204813793239_2591526878153587541_n

Second Place Playoffs

Go! Girls

Congrats on the Great Season!

Thank you go Division Rep Lauren McCabe for all of her hard work!


Green-Batten Division

Regular Season Results


Playoff Results:

Women's Green-Batten Results - Spring 2016

Hellcats Lady Heat Spring 2016 Playoffs

First Place Regular Season & Playoffs: Hellcats

Second Place Regular Season & Playoffs: Lady Heat

Scissor Sisters

The Scissor Sisters Finished Third Place

Dive Bar

Dive Bar Finished 4th Place in the Playoffs

Venom Finished 5th Place (Not Pictured)

Congrats on a Great Season!

Thank you Claire Allen for your hard work as Division Rep!


Open Division

Sachs Division

Regular Season Standings

Playoff Results

7.30 sachs playoffs (8)

First Place Regular Season & Playoffs

Grizzlies

11033393_974870185870309_1285765160389073904_n

Second Place Regular Season & Playoffs

Comets

13680315_10154293122125256_3261504333484403377_o

The Third Place Skyline Elite

13641037_10154421898937140_7108154600685983057_o

The Fourth Place Jesters

13920231_10154421900907140_1110257762005751193_o

The Fifth Place Outlaws

Congrats on the Great Season!

Thank you to Laurie Hintz for all of her hard work as division rep!


Panarace Division

Regular Season Standings


Fitzpatrick Division

Regular Season Standings

Playoffs Results

Fitzpatrick Results- Spring 2016

Cyclones 2016

First Place Regular Season & Playoffs : Cyclones

(Not Pictured)

Second Place Regular Season & Playoffs: Mustangs

Congrats on the Great Season!

Thanks to Tim Charters on all of his hard work as division rep!


Dima Division

Regular Season Results

 

Playoffs Results

13925679_10154441807357140_3279308587861526215_o

13938169_10154441806752140_7054724571478285278_o

First Place Regular Season & Playoffs

Arsenal

13880236_10154441807032140_7481449337360441352_n

Second Place Regular Season & Playoffs

Boxer Warriors

Congrats on the Season!

Thanks to Darryl Wesby for his hard work as division rep!

View Page

2015 Fall Season Results

Playoff Results:

11249627_10153748266667140_4320200283247971858_o

Women Division

 

1st Place • Branded Saloon-Go! Girls

12187838_10153748519302140_6560464299072638691_n
2nd Place • Majestic Thunder
3rd Place • Hit-n-Run

12234967_10153748371952140_5363615362348045247_n


Co-Ed Division

Co-ed Division 1
1st Place • GYM Sportsbar

12208361_10153748371967140_8353700818318225521_n
2nd Place • Sons ‘O Pitches

12219405_10153748372022140_7472061416789518564_n


Co-ed Division 2
1st Place • Rookies

12188920_10153748372047140_30058135984172021_n
2nd Place • Grizzlies/12 Steps

 12193820_10153748372092140_4783260331584537729_n

 Congratulations to all teams for a fun a successful Fall 2015 Season, look forward to seeing you all again next year!

 

View Page

2015 Ocean State Cup Classic Results

Congratulations to team GYM Sportsbar for finishing 2nd place in the “C” Division in the 2015 The Ocean State Cup Classic in Providence Rhode Island. GYM Sportsbar worked their way out of the losers bracket to play in the championship game.

12118704_10153697739702140_7553681411677942387_n

12122684_10153697740027140_3251914718846725549_n

12106782_10153697739722140_7248733406620835171_n


 

The Comets & Bad Apples Tied for 5th Place in the D Division

 12107973_10153698466512140_1095040244788350041_n

 


Thanks to all the teams that represented NYC and BASL at the Ocean Cup State Classic!

 

View Page

2015 NAGAAA World Series Results

Congrats to the Cranky Yankees for placing 3rd Place in the Masters Division at the Columbus Gay Softball World Series. This was a combo team featuring players from Southern New England, Philadelphia and New York

11942284_10153582245867140_4960078820998249582_o (1)

View Page

2015 Spring Results

Women’s Divisions

Mousseau Division

Regular Season Results:
1st – Brewers
2nd – Chix with Stix

Playoff Results:
1st – Chix with Stix
2nd – Brewers

11800139_10153531398402140_6024270305754915597_n

Homerun Leader

Kellie Tice, Brewers, 3

RBI Leader

Elissa Davis, Beavers, 18

Batting Title

Jamie Burns, Go! Girls, .673

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Amanda Macio, B-Bombers

Pitching Award (Stan Witt Award)

Ginny Lentino, Chix-w-Stix

Most Valuable Player

Kelsey Wolfe, B-Bombers

Kristi Womack (Defensive), Beavers

Sjene Kendrick (Offensive), Beavers

Jess Rosin, Brewers

Kellie Tice, Brewers

Ginny Lentino, Chix-w-Stix

Jamie Burns, Go! Girls

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Amanda Macio, B-Bombers

Manager Awards (Jay Brito Award)

Kimberly Walters, Beavers

Jessenia Roman, Go! Girls

Courage Award

Tina “Squeak” Veguilla, Chix-w-Stix


Green-Batten Division

Regular Season Results:
1st – Fusion La Femme
2nd – All The Way Mae’s

Playoff Results:
1st – Fusion La Femme
2nd – Hellcats

11794561_10153532366612140_8857247863971934942_o

Most Valuable Player

Talia Faison, All The Way Mae’s

Dori McLennan, Dive Bar

Rose San Pedro, Fusion La Femme

Katie Hummel, Hellcats

Jamie Lam, Hellcats

Jeanine Royce, Lady Heat

Farrah Miller, Venom

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Alexis Faison, All The Way Mae’s

Katie Williams, Dive Bar

Cori Sanchez, Fusion La Femme

Bonnie Velez, Hellcats

Michelle Pacheco, Lady Heat

Leslie Farrell, Venom


Open Divisions

Dima Division

Regular Season Results:
1st – Eagle
2nd – Warriors

Playoff Results:
1st – Eagle
2nd – GYM sportsbar

11898877_10153566784692140_5787886025343552260_n

Homerun Leader

Dustin Myles, Warriors, 5

RBI Leader

Dustin Mylers, Warriors, 30

Batting Title

Chris Ahrens, GYM Sports Bar, .592

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Carlos Noreiga, GYM Sports Bar

Pitching Award (Stan Witt Award)

Brad Oldham, GYM Sports Bar

5 Wins, 3 Loss, 2 Ties, 62.5 Win %

Most Valuable Player

Chris Ahrens, GYM Sports Bar

Dustin Myles, Warriors

Edgar Roman, Warriors

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Luis Nunez, Warriors

Manager Awards (Jay Brito Award)

Mike Fitzgerald, GYM Sports Bar

Ty Chess, GYM Sports Bar


Stonewall Division

Regular Season Results:
1st – Arsenal
2nd – Ritz Rebels

Playoff Results:
1st – Arsenal
2nd – Fusion

56aafbd6-79bb-4fae-9e23-ae33e54822eb

Homerun Leader

George Kui, Rebels, 6

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Carl Mahaney

Triple Crown Award (RBI, Batting Avg, HR)

Randy Ovalle, Fusion

RBI: 42, Avg: .692, HR: 6

Pitching Award (Stan Witt Award)

Scott Petritis, Arsenal

11 Wins, 4 Losses

Most Valuable Player

Evan Shoemake, Fusion

Justin Murty, Cyclones

Georgie Kiu, Rebels

Adam Eisenberg, Arsenal

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Gary Shackleford, Cyclones

Pascual Garcia, Arsenal

Manager Awards (Jay Brito Award)

Michael Cohen, Fusion

John McEniry, Cyclones

Michael Goldman, Rebels

Josue Lopez, Arsenal


Fitzpatrick Division

Regular Season Results:
1st – Demons
2nd – Rookies

Playoff Results:
1st – Demons
2nd – Mustangs

da4ae3bb-44d2-4cc4-b16b-b6b04cd58a71

Homerun Leader

Dean Otsuka, Renegades, 4

RBI Leader

Sheldon Sutherland, Mustangs, 22

Batting Average Title

Sheldon Sutherland, Mustangs, .659

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Arturo Jimenez, Mustangs

Triple Crown Award (RBI, Batting Avg, HR)

Sheldon Sutherland, Mustangs

RBI: 22, Avg: .659, HR: 2

Pitching Award (Stan Witt Award)

Charlie Starner, Demons

8 Wins

Most Valuable Player

Brian Cruger, Demons

Sheldon Sutherland, Mustangs

Russ Terry, Renegades

Austin Ochoa, Rookies

Michael Thompson, Rookies

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Gabe Morrone, Demons

Emmanuel Cordero, Mustangs

Manager Awards (Jay Brito Award)

Vinny Argiro, Demons

Arturo Jimenez, Mustangs

Paul Baumbach, Renegades

Joe Hosking, Rookies

Larry Slater, Rookies


Rainbow Division

Regular Season Results:
1st – Village Apothecary Wahoos
2nd – gatorz

Playoff Results:
1st – Sirens
2nd – gatorz

eb4378e0-3557-4db8-bb1a-253b6c7ae6e5

Homerun Leader

Mario Hülsmann, gatorz, 4

RBI Leader

Mario Hülsmann, gatorz, 41

Batting Average

Chris McGuire, .733, gatorz

Triple Crown Award (RBI, Batting Avg, HR)

Jean Chiang, Swingers

.509, 13 RBI, 1 HR

Rookie of The Year (Philip Ognibene Award)

Chris McGuire

Pitching Award (Stan Witt Award)

Alex Andres, Wahoos

9 Wins, 5 Losses

Most Valuable Player

Derek Musso, Ballbreakers

Mario Hülsmann, gatorz

Scott Batten, Noreasters

Ryan Dick, Scruff

Ernan Bueno, Sirens

Nathaniel Salerno, Sirens

Jake Corbett, Swingers

Michael Borhi, Wahoos

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Nate Myers, Ballbreakers

Steven Terrezza, gatorz

George Ortiz-Mejias, Noreasters

Thomas Henning, Scruff

Aaron Santis, Sirens

Nazar Rabadi, Wahoos

Manager Awards (Jay Brito Award)

John Steadman, Ballbreakers

James Huang, Sirens

Ricky Hoxha, Swingers

Douglas Galan, Wahoos

Harley Matthews, Wahoos


Sachs Division

Regular Season Results:
1st – Grizzlies
2nd – Gridirons

Playoff Results:
1st – Grizzlies
2nd – Comets

72de2ee6-9371-482c-ae15-bfeaacfd03fd

Homerun Leader

Bryan Maguire, Grizzlies, 7

RBI Leader

Carlos Benvenutti, Comets, 23

Batting Average

Carlos Benvenutti, Comets, .673

Most Valuable Player

Kate Sarrantonio, Comets

Joe Vesey, Grizzlies

Ari Pena, Gridirons

Jose Vazquez, JAG

Jeanette Espinosa, Jesters

Steve Meroz, Jesters

Jared Grove, Outlaws

Most Improved Player (John Henry Rew Award)

Miguel Benvenutti, Comets

Jeff Gladstone, Grizzlies

Sean Simpson, Gridirons

Mike Burns, JAG

Elli Rusi, Outlaws

Manager Awards (Jay Brito Award)

Jonas Nolasco, Grizzlies

View Page

2014 Fall Ball Results

 

2014 BASL Fall League: Season ended on 11/8.

9 Teams braved the 40 degree weather, field changes and tons of little leaguers at Randall’s Island.

Women’s Division:
1st Place: Majestic Thunder

10257534_10152843669987140_4851536809468648743_o
2nd Place: VenomCats (Venom/Hellcats Combo)

10505102_10152843670412140_5593457850468674128_o


Co-ed/Open Division:
1st Place: Sons O’ Pitches
2nd Place: Mustangs
3rd Place: Rookies

1399519_10152843670332140_7084726763398140017_o

1078777_10152843669922140_1463148034286096981_o

 10630658_10152843670447140_3789848758321557021_o

View Page

2014 Tournament Teams

2014 Yale Cup Softball Tournament

Congrats to the 2nd Place Rams-n-Rebels (Rambels) in “D” Division and 4th Place in “C” Division Gym Sports Bar (Titans, Eagle, Renegades, Arsenal, Empires, Mavericks and friends)

Special thanks to Sam Lehman and congrats to the 1st Place SNE in “C” Division with BASL players, Dennis Owens and Scott Petritis (Arsenal).


912621_10201978781525130_312337602_n

10178295_10201978451996892_1995466107_n

 


2014 Liberty Bell Classic Results

1st Place – C Division: Warriors

2nd Place – Women’s Division (Competitive): Go! Girls
2nd Place – Women’s Division (Recreational): B-Bombers

3rd Place – D Division: gatorz

Congrats to all of the BASL teams!

Congrats to the Boxer Warriors on 1st place at the 2014 Liberty Bell Classic – Softball Tournament.

Manager Michael Brouse and boys did a great job representing the BASL and NYC in the “C” Division!

10152405_10152456514742140_5885534761190685195_n

10345570_10152461118007140_4981116039654097052_n

10272669_10152461097762140_8231021724805022469_o

10321068_10152459337917140_4122022315670111554_o


2014 Minuteman Classic Results

Boston Minuteman Classic 2014 Softball Tournament: C-Division 5th Place NY Gym Bar

10458012_10152554465697140_6014910639214917278_n


2014 Pride Classic

Gay Pride Classic 2014: A great Pride Saturday for teams Blue, Green, Red and Yellow. Thanks for participating at Randall’s Island. Happy Pride!

10343679_10152536819037140_5886755959839366750_n

10462886_10152536818927140_3618170230769833632_n

10501262_10202448425825944_493368151_n

10429447_10152536818547140_2683381844778811219_n

10455864_10152525772827140_4814136947189464660_n

10342938_10152525772797140_4830968965918751892_n


2014 Chicago Senior Cup Results

BASL sponsor Team GYM Sportsbar NYC placed 4th at 2014 Chicago Senior Cup (Over 40).

10668246_10202902193529853_470396783_n

 

View Page